• Rady & Tipy
  • 27.6.2021

Šéfkuchař Tefal vaří - Letní recepty - Soutěž #TefalLetniMenu

TE letni menu tefal_blog_1200x675 CZ.jpg

Léto a prázdniny jsou jako stvořené pro venkovní zábavu s přáteli a rodinou u dobrého jídla. Sezóna grilování je v plném proudu a z každé zahrady či balkonu se začíná šířit omamná vůně grilovaného masa nebo zeleniny. Pojďme se podívat, co všechno můžeme grilovat a jak připravit dokonalou zahradní party plnou chutí a vůní.

Základní pravidlo grilování zní: 

  • Chcete-li si dopřát skutečný gurmánský zážitek, musíte zvolit opravdu kvalitní suroviny. A opravdu kvalitní gril! 
  • Maso před grilováním nikdy nesolte a totéž platí i pro zeleninu. 
  • Zelenina se pro změnu griluje na sucho a až následně ji můžete potřít marinádou, kterou vyčarujete z čerstvých bylinek, koření a panenského olivového oleje. 
  • Oblíbené začínají být také grilované sýry. Z nich jsou nejvhodnější ty, které jsou k tomu určeny, například s plísní na povrchu, jako je camembert nebo hermelín, protože při úpravě na grilu nevytékají. 
  • Sladkou tečkou je grilované ovoce. Na grilu jsou skvělé banány, jablka, hrušky, broskve nebo meruňky, ale s příslušenstvím ke grilu můžete vykouzlit i skvělý čokoládový nebo ovocný koláč. 
  • A na závěr si připravte speciální nápoj ovoněný létem a sluncem. Tyto a další tipy jsme si pro vás připravili s našimi experty!

Doporučení výživového poradce Petra Havlíčka:


„Léto je v plném proudu a speciálně pro nás Čechy je to takové období, kdy začínáme všichni grilovat, je to takový náš nový národní zvyk. Grilujeme cokoliv a na čemkoliv. Jídlo na grilu můžeme připravit velmi správně, chutně a zdravě, ale zároveň ho můžeme i zkazit. Příprava jídla na klasickém grilu s topeništěm, kdy používáme dřevěné uhlí nebo brikety má obrovský půvab, a to nejen svou romantikou, ale i chuťovým zážitkem. Je potřeba však myslet na to, že při tomto způsobu grilování, kdy je potravina skutečně v kontaktu s ohněm a žárem, může vznikat celá řada zdravotně rizikových sloučenin, které patří do skupiny karcinogenních. Proto musíme pečlivě volit nejen suroviny, které budeme grilovat, ale i jejich úpravu. Tučná masa a olejové marinády jsou pro tento způsob grilování naprosto nevhodné. Naopak, s inteligentními kontaktními grily si můžeme dovolit podstatně víc, ať už při grilování masa marinovaného v oleji s kořením nebo bylinkami, tučnějšího masa, ryb nebo zeleniny. Výhoda kontaktních grilů spočívá v tom, že si stačí navolit jaký typ potraviny budeme grilovat a pak si už jen hlídat do jakého stupně chceme danou potravinu opéct, a to vše samozřejmě bez rizika připálení a tím i tvorby karcinogenních látek,“ říká výživový specialista Petr Havlíček.

Den s Tefalem @_andy_antony_

 „Letem světem náš nejtypičtější den v posledních měsících s manželem na homeoffice vypadá následovně: Ráno budíček podle chůvičky. Snídám sama pod přísným dozorem z podložky. Dopolední procházku s kočárem někdy měním za spánek v postýlce. A oběd? Jednou z častých variant maso z Optigrillu. Po společném obědě přichází další procházka a většinou pak ještě třetí kratší na vyvětrání tatínka po práci. Během dne se pak různě snažím trochu pracovat, když Roziště dovolí. Zdánlivě obyčejný den, plný rituálů a už skoro osmi měsíčních stereotypů, které mě neuvěřitelně baví!“

Letní menu podle šéfkuchaře Martina Kolníka

Sýrový chléb ve vajíčku s brynzovou pěnou a slaninou, grilovaná zelenina

Grilovaná panenka, hlíva ústřičná, grilovaná sezonní zelenina, bylinkový olej 

Čokoládové brownies s ořechy, pomerančové mascarpone, sušené ovoce, bílá čokoláda*******************************

SOUTĚŽ #TefalLetniMenu

Můžete se také zapojit do letní instagramové SOUTĚŽE #TefalLetniMenu o kontaktní gril Optigrill Elite.
Pokud chcete zkusit své štěstí, stačí uvařit, vyfotit a postnout letní jídlo s hashtagem #TefalLetniMenu na váš Instagram a označit @tefalcz
Soutěžit můžete do 15 srpna. 

*******************************

TIPY TEFAL:
Tefal Optigrill Elite GC750D30 disponuje celkem 12 automatickými programy ‒ baklažán, paprika, rajčata, brambory, plody moře, ryby, slanina, steak, burger, kuře, klobásy nebo panini. Využít můžete také mód manuálního nastavení ‒ jídlo si připravíte přesně podle svých představ! Sám spočítá tloušťku masa a následně ugriluje postupně na rare, medium a well done, přičemž vás vždy upozorní, aby bylo maso přesně podle vašich představ. Pro křupavý povrch grilovaných jídel stačí zapnout funkci prudkého opékání a na nepřilnavé grilovací ploše můžete připravit až 5 porcí najednou. Grilovací desky můžete jednoduše vyjmout a dát do myčky nádobí. Tefal Optigrill Elite GC750D30 je navíc velmi skladný a lze jej využít na balkoně nebo třeba na dovolené u moře. Užívejte si grilování po celý rok, a to za každého počasí! Doporučená cena je 8 499 korun.
Vysoce praktická zapékací mísa TEFAL Optigrill+/Elite Snacking & Baking XA725870 vám umožní na vašem grilu vykouzlit množství dalších kulinářských zázraků, od příloh k masu přes slané zapečené delikatesy až po ovocné koláče. Toto příslušenství na pečení otevírá nekonečné možnosti použití Optigrillu+. Můžete snadno připravit sladké nebo slané recepty pro 2‒4 osoby. Peče, ohřívá, zapéká širokou škálu potravin. V manuálním módu si nastavíte 4 teploty. Pizza, koláčky, zapečené sendviče... vychutnejte si neomezené možnosti přípravy snacků a pečených dobrot. Je vybaven tepelně odolnými úchyty, takže jej můžete bez problémů servírovat na stůl. Poté, co si na připraveném pokrmu pochutnáte, jej jednoduše vložíte do myčky nádobí. Doporučená cena je 1 599 korun.Doporučené produkty

Pomůžete nám s webem?

Abychom mohli náš web vylepšovat, potřebujeme si o návštěvnícíh ukládat soubory Cookies.
Zakázat vše
Povolit vše